CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : selma
10.09.2020

EME MR İNCELEMESİ KLİNİK:US önerisiyle TEKNİK: Aksiyel planda TSE T1A, aksiyal planda yağ baskılı TSE T2A ve sagital STIR, intravenöz kontrast madde verilmesine takiben aksiyal planda yağ baskılı T1A ve dinamik 3D sekanslar alınmıştır. BULGULAR: Her iki meme tip D paterndedir. Her iki memede büyüğü sağ memede saat 6 hizasında 12x8 mm boyutta olmak üzere birkaç adet kistik lezyon izlenmiştir. Her iki meme arka zemin kontrastlanması asimetrik belirgin nodüler paterndedir. Bu zeminde MR duyarlılığı azalmıştır. Her iki memede çapı 5 mm'nin altında kontrastlanma gösteren foküsler mevcuttur. Sağ meme saat 5 hizasında yaklaşık 18x8 mm boyutunda dinamik serilerde tip 3 kontrastlanma paterni gösteren irregüler şekilli, asimetrik kontrastlanan alan izlenmektedir (BIRADS -4). Sağ meme saat 6 hizasında areolaya yakın ko0mşulukta 15x8 mm boyutlu oval şekilli, düzgün sınırlı izlenimi alınan tip 1 vasıfta kontrastlanma gösteren lezyon izlenmiştir. Sağ meme saat 12 hizasında posteriorda 8x4 mm boyutlu tip 1 vasıfta kontrastlanan düzgün sınırlı lezyon izlenmiştir. SONUÇ: BIRADS 4 ÖNERİ:Sağ memede tanımlanan BIRADS 4 alandan doku tanısı önerilir

Cevap : Prof.Dr. Levent Çelik
12.09.2020

Meme MR tetkikinizde sağ memede Birad kategori IV kriterlerinde bir tümör tanımlanmış. Tümör demek kanser demek değil, tümörlerin iyisi var kötüsü var, kötüsüne kanser diyoruz. Görülen tümörün iyi mi, kötü mü olduğunu anlamak için radyoloğunuz size iğne biyopsisi önermiş.
Güven ilişkinizin kurulduğu bir meme radyoloğuna elinizdeki tüm tetkiklerin dijital kopyası ile birlikte baş vurmanızı öneririm, o size gerekli  değerlendirmeyi yapacak, eğer gerekli ise biyopsinizide yapıcaktır.
İhmal etmeyiniz.
Geçmiş olsun.
 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.